Czas na tulipany!

2017-01-02
Czas na tulipany Nareszcie! Nadszedł już sezon tulipanów. A to oznacza, że ​​te znane od wieków, ale wciąż modne kwiaty są powszechnie dostępne po raz kolejny. Ale skąd właściwie pochodzą tulipany? I w jaki sposób cebulka kwiatowa wytwarza kwiat? Oto kilka odpowiedzi na te pytania.

Tulipa Czy wiesz, że za nazwą „tulipan” kryje się prawdziwa historia? „Tulipan” pochodzi od łacińskiego słowa, Tulipa, co oznacza „kwiat, który wygląda jak turban”. Tulipany przybyły z Turcji, gdzie były uprawiane i którymi handlowano w okresie średniowiecza. W tym czasie mężczyźni w Turcji nosili turbany. Udana nazwa tego kwiatu, prawda?  

Praktycznie zbyt drogie Od 1634 do 1637 roku, w Holandii zapanowała „mania tulipanów”. W tym okresie, cebulki tulipanów były drogie i to nie tylko z powodu ceny. Mogły one być dosłownie zbyt drogie. Tylko bardzo bogaci ludzie mogli kupić cebulki tulipanów. Szczególnie ulubionymi tulipanami były odmiany o kwiatach ognistoczerwonych lub w paski. Cebulka tulipana wydawała się być dobrą inwestycją, ponieważ była tak cenna. Wielu ludzi uważało, że mogą zarobić na cebulkach tulipanów, więc stawiali całe majątki na zakup jednej cebulki. W rzeczywistości za swoje pieniądze otrzymywali akt własności cebulki, ponieważ ona sama rosła gdzieś w polu. Aby zarobić (i to dużo), akt własności musiał być sprzedany komuś innemu. Ceny takich aktów własności były niemal niewiarygodnie wysokie: za te pieniądze można było kupić rezydencję nad jednym z kanałów w Amsterdamie. Jak się okazało, wiele z tych dokumentów były fałszywych, więc osoby poszukujące zysku straciły wszystko.

Od cebulki do kwiatu Co musi się dokładnie wydarzyć, zanim cebulka będzie mogła wytworzyć kwiat? Plantatorzy tulipanów są ekspertami w tej dziedzinie. W szkółce tulipanów, cebulki tulipanów przechodzą przez okres ochładzania. Jest im to potrzebne, jeśli mają wytwarzać kwiaty. Po spędzeniu pewnego czasu w zimnie, cebulki tulipanów są sadzone w kuwetach i przenoszone do specjalnej chłodni. Gdy minie odpowiednia ilość czasu, przenoszone są do miłej, ciepłej szklarni. Gdy tylko cebulki tulipanów poczują ciepło, wypuszczają łodygi z liśćmi. Trzy tygodnie później, pojawiają się pąki kwiatowe. Wtedy tulipany są wystarczająco dojrzałe do zbioru.

Kształty i kolory Bez względu na kolor, tulipany rozjaśnią każdy dom podczas zimowych miesięcy. Plantatorom udało się tak dobrze krzyżować tulipany na przestrzeni wieków, że teraz możemy wybierać spośród wielu kolorów i kształtów tych kwiatów. Istnieją tulipany jednokwiatowe, dwukwiatowe, tulipany liliowe i strzępiaste, a to tylko niektóre z nich. Czy wiesz, że tulipany w niektórych kolorach mają nawet specjalne znaczenie? Tulipan czerwony: idealna miłość Tulipan żółty: szczęście Tulipan biały: przebaczenie Mieszany bukiet tulipanów: elegancja

Dbanie o tulipany Nie trzeba dodawać, że będziemy chcieli jak najdłużej cieszyć się kwiatami. Ale jaki jest najlepszy sposób dbania o bukiet tulipanów? Odetnij miękkie łodygi tulipanów pod kątem. Liście mogą pozostać na łodydze, ponieważ nie gniją w wodzie. Ułóż tulipany w wazonie wypełnionym czystą wodą z kranu o temperaturze pokojowej. Ustaw je w niezbyt ciepłym miejscu i daleko od misy z owocami. Po kilku dniach zauważysz, jak tulipany nadal rosną w wazonie. Dość szybko uzyskasz naturalne dzieło sztuki


Materiał przygotowała agencja iBulb